Co robić, gdy potrzebujemy rolek do taśmociągu o określonych parametrach?
Taśmociągi to urządzenia wykorzystywane w systemach transportu wewnętrznego, jakie często można spotkać w magazynach oraz na terenie hal produkcyjnych i centrów logistycznych.
Za przemieszczanie się produktów umieszczonych na taśmociągu odpowiadają rolki, które dzielą się na trzy podstawowe kategorie:
Rolki grawitacyjne
Rolki napinające
Ponadto rolki mogą być wykonane z różnych materiałów, na przykład stali węglowej, aluminium, tworzywa sztucznego lub stali kwasoodpornej. Różny może być także sposób ich mocowania – stosuje się gwinty zewnętrzne i wewnętrzne oraz frezowane końcówki, a także osie gładkie lub sztywne. Wiele zależy od sposobu ich napędzania – może to być koło pasowe, stała oś lub koło zębate. Nie bez znaczenia pozostają także warunki, w jakich rolki będą pracować. Dostępne są rolki olejoodporne, ślizgowe, wytrzymałe na wysokie temperatury i trudnozapalne.
Rolki niestandardowe
Rolka musi być przede wszystkim dostosowana do rodzaju taśmociągu i z nim kompatybilna. Wybierając rolkę, należy zwrócić uwagę na średnicę i długość roboczą oraz całkowitą, ponieważ kluczowe jest dobre spasowanie z łożyskiem. W przeciwnym wypadku powstające siły tarcia przyczynią się do szybszego zużycia podzespołów. Producenci określają także maksymalne obciążenia, jakim mogą być poddawane rolki.
W sytuacji, gdy żadna z rolek dostępnych w sprzedaży nie spełnia wymogów klienta, możliwe jest wyprodukowanie rolek na indywidualne zamówienie. W przypadku rolek każdy detal ma znaczenie i decyduje o niezawodnej pracy całej linii produkcyjnej. Rolki niestandardowe powstają zgodnie ze specyfikacją techniczną i projektem przygotowywanym na podstawie parametrów taśmociągu, co daje gwarancję niezawodnej i bezawaryjnej pracy linii. Oprócz wysokiej jakości wykonania kluczowa jest dokładność wymiarowa.
Komentarze
Bez komentarza w tej chwili!
Zostaw swój komentarz