Aktualności

Co warto wiedzieć o rolkach powlekanych PVC?

comment Komentarzy: 0 favorite Wyświetleń: 2452

Korzystanie z odpowiednich urządzeń transportu bliskiego jest niezbędne w przypadku większości przedsiębiorstw zajmujących się produkcją, magazynowaniem czy spedycją lub handlem hurtowym. Rozwiązaniem, które jest na tyle uniwersalne, że sprawdza się przy rozmaitych zastosowaniach, są różnego rodzaju przenośniki. Poza konstrukcjami taśmowymi, gdzie korzysta się z pasów bezkońcowych, jako powierzchni transportowej powszechnie używane są także urządzenia rolkowe. Mogą one mieć różną budowę, lecz ich podstawowym komponentem są wałki o budowie dopasowanej do typu obsługiwanych ładunków. Sprawdzeni producenci rolek dostarczają więc je w rozmaitych wersjach, zarówno jeżeli chodzi o rozmiary, jak i konstrukcję. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Jaką funkcję mają rolki i z czego się je wykonuje?

Rolki są podstawowym elementem roboczym przenośników oraz rozmaitych podpór. Ich zadanie polega na podtrzymywaniu stykających się z nimi powierzchni towarów czy materiałów oraz umożliwianiu ich przemieszczania dzięki swej rotacji. Może ona następować w wyniku działania siły grawitacji i odpowiedniego nachylenia płaszczyzny stycznej do ładunków albo za sprawą napędu przekazywanego przez wałki napędowe. Dla usprawnienia rotacji osie rolek są łożyskowane, a one same osadza się w gniazdach umieszczonych w stabilnych listwach. Powierzchnia wałków musi być wytrzymała na działanie czynników zewnętrznych, w tym na spore obciążenia oraz ścieranie. Zwykle wykonuje się ją więc ze stali.

Dlaczego rolki powleka się PVC?

Rolki mogą być powlekane cienką warstwą polichlorku winylu. Będzie to potrzebne tam, gdzie liczyć będzie się uzyskanie lepszego sprzężenia ciernego z ładunkiem, a także w zastosowaniach, w których pożądana będzie dodatkowa amortyzacja oraz zmniejszenie hałasu towarzyszącego pracy urządzeń. Są one użyteczne również do tłumienia wibracji.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło