Aktualności

Czyszczenie i konserwacja podajnika rolkowego

comment Komentarzy: 0 favorite Wyświetleń: 5691

W większości przedsiębiorstw specjalizujących się w produkcji oraz w wielu firmach zajmujących się logistyką i magazynowaniem szczególne znaczenie ma sprawnie działający system transportu wewnętrznego, który pozwala na łatwe i szybkie przemieszczanie ładunków bez narażania ich na ryzyko uszkodzenia. W miejscach, gdzie wykorzystuje się surowce lub komponenty mające dużą płaską powierzchnię, a także przesyła się na różne odległości wyroby pakowane w pudłach tekturowych, najlepszym rozwiązaniem okazują się zwykle sprawnie działające podajniki rolkowe, funkcjonujące za sprawą grawitacji i odpowiedniego kąta pochylenia albo napędu elektrycznego. Utrzymanie ich pełnej użyteczności wymaga jednak zadbania o ich stan techniczny. Przekonajmy się, co warto o nich wiedzieć i sprawdźmy, jak powinno się o nie troszczyć.

Czym są podajniki rolkowe?

Podajniki rolkowe to systemy transportowe funkcjonujące dzięki osadzonym w podłużnych prowadnicach wałkom, które sprawiają, że przemieszczany element styka się z podłożem na bardzo niewielkiej powierzchni, co ogranicza powstające opory i umożliwia sprawny ruch wykonywany za sprawą siły bezwładności lub odpowiedniego napędu. Prawidłowa praca podajnika opiera się na swobodnych obrotach łożyskowanych wałków oraz temu, że tworzą one znajdujące się w tej samej płaszczyźnie punkty podparcia. Mocną stroną takich systemów jest to, że mogą one być dostosowane do różnych obciążeń, w tym ładunków o znacznej masie.

Jak powinno wyglądać dbanie o podajniki rolkowe?

W przypadku podajników rolkowych kluczowe znaczenie ma utrzymywanie w dobrym stanie powierzchni wałków, które powinny być czyste i gładkie, by nie pobrudzić ładunku ani nie spowodować jego uszkodzeń czy odkształceń. Równie istotne będzie zachowanie pełnej swobody ruchu, a więc sprawdzenie, czy zastosowane łożyskowanie działa prawidłowo i nie wymaga wymiany.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło