Aktualności

Do czego wykorzystywane są rolki napinające ze stali węglowej?

comment Komentarzy: 0 favorite Wyświetleń: 74

Stal węglowa jako materiał bardzo lekki i niezwykle wytrzymały służy do produkcji rozmaitych elementów i części. Jednymi z nich są rolki napinające.

Czym są rolki napinające?

Napędy pasowe od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Jednym z ważniejszych elementów układu są rolki napinające, które stanowią nieodłączny element osprzętu silnika. Można przyjąć, że na ogół w jednym pojeździe są dwie takie rolki. Producent firma Mewaa specjalizuje się w wytwarzaniu tego rodzaju komponentów. Rolki napinające ze stali węglowej dostępne są tuż obok napędzających, więc w jednym miejscu można zaopatrzyć się w komplet. Rolki napinające pełnią ważną funkcję, mają za zadanie zapewnić odpowiednie naciągnięcie paska, co z kolei pozwala na jego odpowiednie prowadzenie i ułożenie. To z kolei przekłada się na żywotność elementu oraz na ograniczenie poziomu hałasu w trakcie pracy silnika. Do ich budowy wykorzystuje się łożyska kulkowe jednorzędowe z większą ilością specjalnego smaru, który dobrze uszczelnia i może pracować w wysokich temperaturach.

Czemu włókno szklane?

Do uszkodzenia silnika dochodzi, gdy przeskok paska przekłada się na zakłócenie pracy rozrządu. W tym więc celu wykorzystuje się napinacze, które automatycznie naciągają pasek za sprawą zestawu sprężyn. To z kolei sprawia, że naciąg w trakcie użytkowania jest stabilni i zawsze korygowany, niezależnie od obciążeń i temperatury. Oprócz tego redukują one drgania. Standardowo stosowane były rolki stalowe pokryte powłoką antykorozyjną. Obecnie wykorzystywane są coraz częściej wyroby poliamidowe pokryte włóknem szklanym. W ten sposób powstaje bardzo trwała konstrukcja, odporna na działanie m.in. wysokich temperatur, a która jest o wiele lżejsza. To bardzo istotna kwestia, jeśli masę ogólną pojazdu, ponieważ stosowanie tego materiału kompleksowo, przekłada się na realne odciążenie samochodu. Warto więc postawić na tego rodzaju rolki napinające, ponieważ są lżejsze i trwałe.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło