Aktualności

Jakie znaczenie dla transportu ładunków ma opór toczenia?

comment Komentarzy: 0 favorite Wyświetleń: 218

Transport ładunków przy użyciu taśmociągów wykorzystywany jest w wielu gałęziach przemysłu. Najczęściej stosuje się go w branży spożywczej, ale także w kopalniach, w ciągu produkcyjnym, w rozdzielniach poczty i w terminalach przeładunkowych. Jednym z podstawowych elementów taśmociągów są rolki transportowe. Zastosowanie odpowiednich rolek gwarantuje bezpieczeństwo transportowanego towaru oraz jego sprawny przepływ. Jakie znaczenie dla transportu ładunków ma opór toczenia?

Cechy najlepszych rolek transportowych

Rolki transportowe powinny być idealnie dopasowane do parametrów transportowanych ładunków. Dobierając rolki, należy wziąć przede wszystkim ich nośność. Wartość ta określa maksymalną masę transportowanych ładunków – im cięższy ładunek, tym większa nośność jest potrzebna. Podczas dopasowywania rolek transportowych trzeba także zwrócić uwagę na ich wysokość załadowczą. Rolki powinny być wykonane z materiału dopasowanego do warunków fizycznych oraz chemicznych, panujących w danym zakładzie – najczęściej jest to stal węglowa, stal ocynkowana lub stal kwasoodporna. Zabezpieczenie rolek transportowych łożyskami segera zwiększa dodatkowo ich trwałość i odporność na zużycie.

Wpływ oporu toczenia na transport ładunków

Tarcie to opór, który powstaje przy ślizganiu lub toczeniu się przedmiotów, albo przepływie substancji, na skutek ich stykania się z innym ciałem. Opór toczenia to miara efektu hamowania powierzchni podłoża na styku powierzchni tocznej i podłoża. Wysokiej jakości łożyska, których używa się przy produkcji rolek, mają wpływ na wielkość oporów toczenia. Dla właścicieli dużych przedsiębiorstw oznacza to konkretne zyski, ponieważ niska wartość oporów toczenia przekłada się na oszczędności energii elektrycznej, zużytej do napędu maszyn.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło