Montaż i konserwacja podpór rolkowych: praktyczny przewodnik
Korzystanie z odpowiednich systemów transportu bliskiego jest niezbędne w większości przedsiębiorstw produkcyjnych, a także firm zajmujących się logistyką i obsługą większych ilości towarów przemieszczanych w opakowaniach kartonowych lub luzem. Urządzenia pozwalające na wydajne przekazywanie różnych rodzajów ładunków są przydatne także podczas obróbki rozmaitych materiałów, np. prac związanych ze spawaniem, cięciem czy skrawaniem poszczególnych komponentów. Wśród akcesoriów, które okażą się w takich sytuacjach przydatne, na szczególną uwagę zasługują podpory rolkowe. Przekonajmy się, czym one są i sprawdźmy, jak się je montuje i konserwuje.
Czym są podpory rolkowe?
Podpory rolkowe to elementy wyposażenia pozwalające na swobodną obsługę części lub materiałów o większych rozmiarach, które muszą być umieszczane na rozmaitych stanowiskach roboczych w celu wykonania różnych operacji obróbkowych od cięcia przez nawiercanie otworów aż po spawanie czy skręcanie. Mają postać stabilnego stojaka oraz ramienia roboczego o regulowanej wysokości, w którego górnej części znajduje się specjalny statyw będący elementem podtrzymującym łożyskowaną rolkę. Taka konstrukcja pozwala na swobodne rozmieszczanie urządzenia w zależności od potrzeb, a także dostosowanie wysokości, na jakiej zapewnia od podparcie do pozostałych komponentów linii produkcyjnej czy danego stanowiska. Podpora rolkowa pozwala na przesuwanie opartego o nią masywnego lub długiego przedmiotu bez obawy, że ulegnie on niekontrolowanemu przemieszczaniu. Podpory często stanowią nieodzowny element systemu transportu międzyoperacyjnego.
Jak dbać o podpory rolkowe?
Podpory rolkowe to urządzenia, które w praktyce są niemal bezobsługowe. Po ustawieniu w odpowiednim miejscu oraz precyzyjnym ustaleniu wysokości roboczej nie wymagają one żadnych dodatkowych zabiegów. Potrzebne może jednak okazać się czyszczenie samej rolki, na której mogą osadzać się np. środki smarne z transportowanych elementów czy wszelkiego rodzaju zabrudzenia.
W tej kategorii
- Rolki powlekane PVC: zastosowania w przemyśle spożywczym
- Producent rolek: co sprawia, że Mewaa wyróżnia się na rynku?
- Jak rolki transportowe wpływają na logistykę i dystrybucję?
- Zapobieganie awariom w systemach z rolkami przenośnikowymi
- Jakie materiały wykorzystywane są do produkcji rolek do taśmociągów?
Komentarze
Bez komentarza w tej chwili!
Zostaw swój komentarz