Aktualności

3 sposoby na ograniczenie uszkodzeń przenośnika taśmowego

comment Komentarzy: 0 favorite Wyświetleń: 66

Przenośniki taśmowe to urządzenia transportu bliskiego wykorzystywane w wielu różnych dziedzinach przemysłu. Na koszty transportu przenośnikowego wpływają materiały eksploatacyjne oraz ceny energii. Nie bez znaczenia pozostają także awarie i usterki oraz drogie i czasochłonne naprawy. Każdy zastój w pracy taśmociągu wpływa na wydajność i zyski przedsiębiorstwa.

Monitorowanie pracy przenośnika

Ciągły monitoring pracy taśmociągu pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości w pracy systemu oraz zapobiec poważnym w skutkach uszkodzeniom. Najczęściej analizuje się stan łożysk, przekładni i bębnów oraz rolek napędowych. Często stosuje się czujniki i zaawansowaną aparaturę pomiarową oraz analizuje się dane z odczytów. Ciekawym rozwiązaniem jest montaż czujników zbiegu taśmy po obu stronach przenośnika. Sensor może wydawać sygnał zatrzymujący taśmę lub uruchamiać system automatycznej korekcji.

Taśmy i akcesoria wyłącznie dobrej jakości

Taśmy w czasie pracy poddawane są różnym obciążeniom, które przyspieszają proces ich zużywania. Najwięcej taśm jest demontowanych na skutek przebicia i przecięcia, dlatego warto zwrócić uwagę na wytrzymałość na wydłużenie i rozciąganie w kierunku wzdłużnym. W celu zwiększenia odporności na przecinanie często stosuje się podkładki gumowe i przekładki ochronne.

Fartuchy uszczelniające i wykładziny poliuretanowe

Poliuretanowe fartuchy służą głównie do zapobiegania przed rozsypywaniem się materiału, aczkolwiek przyczyniają się także do uzyskania dłuższej żywotności taśmociągu i niwelują uszkodzenia związane z wulkanizowaniem się uszczelniacza gumowego do nawierzchni taśmy. Z kolei dzięki specjalnym wykładzinom można ograniczyć przywieranie transportowanego towaru w przesypach i alejach transportowych. Wykładziny mogą mieć różny stopień twardości. Do wyboru są płyty płaskie lub karbowane.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło