Wpływ materiału rolki na jej funkcjonalność i trwałość
Sprawne przemieszczanie ładunków okazuje się niezbędne w większości przedsiębiorstw produkcyjnych oraz zajmujących się logistyką i magazynowaniem. Rozwiązaniem, które pozwala na szybki transport na różnych dystansach, są rozmaitego rodzaju urządzenia transportu bliskiego (UTB). Wśród nich szczególnie popularne są podajniki rolkowe oraz przenośniki taśmowe. Ich prawidłowe i bezawaryjne funkcjonowanie wymaga jednak zastosowania odpowiednich komponentów, przede wszystkim dobrze działających wałków transportowych albo napędowych, a także rolek napinających. Przekonajmy się, jakie znaczenie będzie miał materiał, z jakiego je wykonano.
Jaką rolę odgrywają rolki używane w UTB?
Przenośniki taśmowe to urządzenia, w których ładunki są przemieszczane za sprawą pasów bezkońcowych nałożonych na zespole współpracujących ze sobą rolek. Wśród nich znajdują się rolki napędowe, a więc takie, które wprawiają w ruch taśmę dzięki temu, że stykają się z jej wewnętrzną powierzchnią, powodując powstawanie sprzężenia ciernego. By układ działał prawidłowo, pas musi pozostawać dobrze naciągnięty, co jest możliwe za sprawą rolki napinającej. Nieco inaczej wygląda to w przypadku podajników rolkowych, gdzie przemieszczane elementy dotykają bezpośrednio powierzchni rolek, które są położone w takiej odległości od siebie, by zapewniać odpowiednie podparcie ładunku.
Co jest kluczowe dla trwałości i funkcjonalności rolek?
Najważniejszą cechą powierzchni rolek jest wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne, w tym na odkształcenia oraz ścieranie, ponieważ powodowałyby one zmiany szerokości i dawały inną prędkość kątową, a także mogły prowadzić do uszkodzenia taśmy bezkońcowej w przypadku przenośników taśmowych albo samego ładunku przy podajnikach rolkowych. By uniknąć tego ryzyka, korpus rolki powstaje ze specjalnie dobranej stali. Może to być np. stal stopowa 18G2A (S355/1.0562) zawierająca domieszkę manganu, używana także m.in. pręty zbrojeniowe, konstrukcje budowlane, w tym mosty, a także zbiorniki i rury ciśnieniowe.
Komentarze
Bez komentarza w tej chwili!
Zostaw swój komentarz